Opcje przeglądania
Ilość w opakowaniu:
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Zioła, rośliny zielarskie – rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Rośliny zielarskie ze względu na sposób użytkowania dzieli się na:
- rośliny lecznicze
- rośliny przyprawowe
- rośliny olejkodajne

Część roślin może równocześnie posiadać własności lecznicze, być stosowana jako przyprawa i dostarczać olejków eterycznych. Leki uzyskane z ziół to leki ziołowe.

Hodowlą i uprawą ziół zajmuje się dział ogrodnictwa zwany zielarstwem.

Sposób przygotowania:

Napar (herbatka)

Napar jest jedną z najczęściej stosowanych form wyciągów z ziół.
Po rozdrobnieniu odpowiedniej ilości suszonych ziół, zalewamy je wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem na 5-10 minut. Napary można także podgrzewać, ale nie powinny się gotować.
Napary z ziół są nietrwałą postacią leków i powinny być spożyte w dniu przyrządzenia.

Napar z ziół
Odwar

Odwar sporządza się głównie z twardych części roślin, jak korzenie, kora, nasiona. Odpowiednią ilość surowca po uprzednim rozdrobnieniu zalewamy wodą i podgrzewamy aż do wrzenia, a następnie gotujemy przez kilka (3-5) minut. W przypadku roślin zawierających trudno rozpuszczalne substancje czas gotowania należy wydłużyć do 10 i więcej minut. Odstawiamy odwar na ok. 10 minut i po przecedzeniu możemy pić.
Odwary podobnie jak napary powinny być użyte w tym samym dniu.

Macerat

Macerat to wodny wyciąg na zimno. Rozdrobniony surowiec należy zalać odpowiednią ilością zimnej wody i odstawić na 6-10 godzin w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Następnie przecedzić, dokładnie odciskając i wypić w ciągu tego samego dnia. W przypadku twardych i trudno pęczniejących surowców korzystne jest krótkotrwałe ich podgrzanie.

Darmowa dostawa (Paczkomaty) już od 100,00 zł.

Blog wpisy
Cenniki do pobrania
Produkt dnia
Pudełko z obwolutą na prezent
Pudełko z obwolutą na prezent
4,90 zł 3,98 zł
szt.
Pudełko na herbatę - Dzień Matki
Pudełko na herbatę - Dzień Matki
1,90 zł 1,54 zł
szt.
Pudełko na herbatę - Dla Nauczyciela
Pudełko na herbatę - Dla Nauczyciela
1,90 zł 1,54 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl